درباره هوآهین
تنها با 3ساعت ترانسفر در مسیر ساحلی از بانکوک شهر هوآهین به گردشگران خوش آمد می گوید. این شهر درجنوب تایلند و در حدود 260 کیلومتری جنوب غربی بانکوک، متفاوت از سایر نقاط تایلند قرار گرفته است که بعنوان سنتی ترین و قدیمی ترین استراحتگاه تایلند به شمار می رود و محل استراحتگاه سلطنتی نیز محسوب می شود.
هواهین درواقع یک دهکده ماهیگیری آرام است که گردشگران داخلی و خارجی را مجذوب خود ساخته است. در هواهین می توان از امکانات مدرن رفاهی در کنار سنتی ترین جاذبه های توریستی لذت برد.
از سال 1920 هواهین مورد توجه پادشاهان تایلند قرار گرفت و در آنجا قصر سلطنتی ساخته شد و از آن به بعد مورد توجه خاندان سلطنتی قرار گرفت.
هواهین آرام و تمیزاست و می توان در ساحل به ورزش هایی مثل اسب سواری و گلف هم مشغول شد. شنا هم در سواحل هواهین امنیت زیادی دارد و مناسب خانواده ها است.
ترکیبی از ساحلهای لوکس یا سنتی شرق آسیا با سرویس های استاندارد جهانی، بازارچه ها، فستیوالها و سواحل آرامش بخش، مسافرین را برای گذراندن یک تعطیلات خانوادگی و به یاد ماندنی به خود جذب می نماید.


 

 

جاذبه های داخل شهر هوآهین
ته نارسدامری
قلب مراکز گردشگری هواهین است، در آنجا می توان سوغاتی خرید، لباس دوخت و غذاهای عالی خورد.
اما بهترین مرکز غذاخوردن در هواهین بازار چاتچای می باشد. این بازار در مرکز شهر واقع شده و شبها فروشندگان زیادی به آنجا می آیند و غذاهای دریایی فوق العاده ای می فروشند. سوپ برنج، دونات های چینی به شیوه هوا هین و شیر سویای مخصوص از دیگر خوراکی های جالبی است که در این بازار می توان خرید و خورد.

هتل سوفیتل
یکی از جاهای دیدنی و جالب در داخل شهر هواهین که قدمت آن به هشتاد سال می رسد و در آغاز برای خانواده سلطنتی تایلند و مهمانان آنها ساخته شده است. داخل مجموعه هتل می توان از ساختمان هایی به سبک معماری دوران استعمار، تزئینات گیاهی خاص و مجسمه های زیبا دیدن کرد و در عین حال چای نوشید و از منظره های بی نظیر آن لذت برد.

ایستگاه قطار سلطنتی
در گذشته، خانواده سلطنتی تایلند برای گذراندن تعطیلات با قطار سلطنتی به هواهین می آمدند. به همین دلیل، ایستگاه قطار هواهین در حوالی مرکز شهر از جذابیت زیادی برخوردار است و علاوه بر زیبایی معماری اش، اهمیت تاریخی دارد. این ایستگاه قطار در فهرست بهترین ایستگاه ها که توسط هفته نامه نیوزویک معرفی شدند در مقام هشتم دنیا قرار دارد و مردم محلی نیز به آن افتخار می کنند. این ایستگاه در سال ۱۹۶۸ میلادی بازسازی شده و از جذابیت زیادی برخوردار است.

قصر سلطنتی کلای کانگون
در سال 1929 میلادی به دستور پادشاه ساخته شد و خانواده سلطنتی تایلند هنوز هم ماه های مارس تا آوریل را در این قصر می گذرانند و در مواقعی که آنها در قصر نباشند، گردشگران می توانند از آنجا دیدن کنند.


معبدها
معبدهای زیادی در داخل و اطراف هواهین وجود دارد ولی مهم ترین آنها معبد «هواهین» است که در مرکز شهر واقع شده است. این معبد بسیار بزرگ است و راهبان زیادی را می توان آنجا دید. معبد «هوای مانگول» نیز به خاطر مجسمه بزرگ بودایش بسیار دیدنی است. این مجسمه در گذشته به فرمان ملکه سیریکیت ساخته شده است. یک معبد مهم دیگر هم در پنج کیلومتری هواهین واقع است که «بور فای» نام دارد و به خاطر ماهی های زیبا و خاصی در نهرهای داخلش شهرت دارد.

 


 

 

سواحل هوآهین
در سواحل زیبا و طولانی هواهین می توانید استراحت کنید و از ورزش های آبی و نیز گلف لذت ببرید. در این سواحل، بهترین رستوران ها غذاهای دریایی تایلندی را به گردشگران ارائه می دهند. در عین حال می توان از برخی قایق های ماهیگیری خاص که در این سواحل نگهداری می شوند دیدن کرد.
از مرکز هواهین می توان به راحتی به سمت 5 ساحل معروف آن در خلیج تایلند حرکت کرد که مهمترین این سواحل چاآم ،هواهین، کائو تکیاب،سوان سون و کائو تائو می باشند.

ساحل چاآم
این ساحل در ۲۸ کیلومتری شمال هواهین قرار دارد و بسیار آرامش بخش و زیباست. می توان آنجا جت اسکی و سایر بازی ها و ورزش های آبی را انجام داد و قایق سواری نمود. ساحل چاآم فضای سنتی خود را تا حد زیادی حفظ کرده است و از این جهت برای بسیاری از گردشگران جذابیت دارد.

ساحل هواهین
این ساحل در 7کیلومتری مرکز شهر هواهین قرار دارد. نسبت به سواحل دیگر، ساخت و ساز بیشتری در آن صورت گرفته و امکانات و تفریحات بیشتری دارد. در فاصله ماه های نوامبر تا فوریه، موج های بلندی در این ساحل دیده می شود که لزوم توجه به نکات ایمنی در آن را زیاد می کند. البته گردشگرانی که اهل ماجراجویی هستند به شدت به این مشخصه ساحل هواهین علاقه نشان می دهند.

ساحل کائو تکیاب
در 7 کیلومتری شهر هواهین قرار دارد. یک تپه و معبدی بر فراز آن را می توان در منطقه دید و البته ساحل هم پر از میمون های تربیت شده است. به همین دلیل گاهی به این منطقه کوهستان میمون ها هم می گویند. آب در ساحل کائو تکیاب خیلی عمیق نیست و از این جهت برای شنای بچه ها مناسب است.


ساحل سوان سون
در 15 کیلومتری جنوب هواهین قرار دارد و ساحل محبوب بسیاری از مردم محلی است.

ساحل کائو تادو
از جمله زیباترین و پرطرفدارترین نقاط ساحلی در هواهین است. این ساحل در حدود 20کیلومتری جنوب هواهین قرار دارد و رستوران های محلی زیادی هم می توان آنجا پیدا کرد .


 

 

بازارهای هوآهین
در هواهین بازارهای محلی متعددی دیده می شوند. محبوب ترین این بازارها، بازار شب است که در مرکز هواهین واقع شده است. از صبح تا شب می توان فروشندگان زیادی را در این بازار دید که غرفه های کوچکی برای فروش محصولات و خوراکی های خود برپا کرده اند. بهترین جنس های صنایع دستی را می توان در این بازار پیدا کرد اما برای خرید ارزان قیمت تر می توان به بازارهای کوچک تر و محلی تر هم مراجعه کرد. چاتچای یکی دیگر از بازارهای روزانه ای است که در هواهین از محبوبیت بسیاری برخوردار است.

مرکز صنایع دستی
این مرکز، آثار صنایع دستی هنرمندان تایلندی معاصر را به نمایش می گذارد و می توان از آنجا عکس، صنایع دستی و آثار هنری مختلفی به عنوان سوغاتی خرید. این مرکز از ساعت 11 تا 18:30 باز است.

بازار بزرگ
این بازاری است که خود تایلندی ها از آن خرید می کنند. این بازار در پارکینگی بین گراند هتل و بیمارستان سائو پائولو واقع شده است. اجناس بازار تنوع زیادی دارند اما باید توجه داشت که بازار در روزهای دوشنبه و سه شنبه باز نیست.

سوغات هواهین
بهترین سوغاتی از هواهین را می توان نوعی پارچه چاپ شده خاص دانست. این پارچه رنگی زیبا را می توان به شکل تی شرت، کیف، روبالشی و وسایل دیگر درآورد. وسایل خرد و ریز ساخته شده از پوست نارگیل و درخت نارگیل هم در هواهین به وفور یافت می شود .


 


 

 

راههای سفر به  هوآهین

فاصله زمینی با ماشین حدود دوساعت از فرودگاه سوارنابومی بانکوک می باشد. اتوبوس ها این فاصله را حدود سه ساعت طی می کنند.
سفر با قطار از بانکوک حدود 6ساعت به طول می انجامد.قطارهایی که از بانکوک می آیند از هواهین می گذرند و می توان از طریق آنها مستقیم به مالزی هم رفت. اگر قصد دارید از طریق دریا به آنجا بروید از پاتایا تا هواهین سه ساعت طول می کشد.

 


 

 

جاذبه های طبیعی هوآهین
آبشار نامتوک پالائو
این آبشار در شصت کیلومتری شهر هواهین قرار دارد و زیبایی آن بخصوص در صبحگاه چشمگیر است. برای رفتن از هواهین به این آبشار، سرویس هایی مخصوصو گردشگران وجود دارد. بهترین زمان برای بازدید از این آبشار، بین نوامبر تا آوریل است. در پارک اطراف این آبشار می توان کمپ هم برپا کرد.

صخره کائو تکیاب
این صخره که در 14 کیلومتری جنوب هواهین قراردارد از جاهای دیدنی آن است. در این مکان می توان معبدهای بودایی زیادی دید و البته صخره کائو تکیاب از مرتفع ترین نقاط در هواهین است. با بالا رفتن از این صخره، کل شهر هواهین و سواحل زیبای آن دیده می شود. سرویس اتوبوس برای رساندن گردشگران از هواهین به کائو تکیاب هم فراهم است.

پارک ملی سم روی یوت
این پارک ملی در 60 کیلومتری شهر هواهین و در فاصله حدود 40 دقیقه ای این شهر قرار گرفته است .وسعت این پارک بالغ بر ۶۸ کیلومتر مربع می باشد. گونه های مختلفی از پرندگان مهاجر در طبیعت زیبای این پارک زندگی می کنند.
از نقاط مهم و دیدنی این پارک ملی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 
ساحل هات لام سالا در سه کیلومتری شمال پارک قرار دارد و درختان کاج زیادی را هم در خود جا داده است. یک غار معروف هم در حوالی آن قرار دارد که با ورود به آن می توان منظره خارق العاده ای از طبیعت اطراف را مشاهده کرد.
ساحل هات سام پرایا در سه و نیم کیلومتری دفتر پارک ملی قرار دارد و در آن می توان مدتی اقامت هم کرد.
غار تام سای در ۹ کیلومتری دفتر پارک قرار دارد. با کرایه کردن چراغ نفتی می توان به راحتی داخل غار را گشت.
غار تام کائو در ۱۵ کیلومتری شمال دفتر پارک قرار دارد. گونه های گیاهی جالبی در این غار دیده می شوند.

دهکده حیوانات
دهکده حیوانات که به دهکده فیل معروف است در سمت غرب هواهین واقع شده است و بسیاری از گردشگران را به خود جذب می کند. در این دهکده می توان فیل سواری کرد و در عین حال در نزدیکی آن باغ پروانه هم واقع شده که بسیار دیدنی است. در قسمت شمال هواهین هم می توان از پارک حیواناتی دیدن کرد که انواع خاصی از گوزن ها، پرندگان، و میمون ها (از جمله میمون گردن دراز) را در خود جا داده است

 


 

 

فستیوال های  هوآهین
در هوآهین تقریبا" در هر ماه می توان به یک فستیوال پرداخت. فستیوالهایی مانند: فستیوال جهانی پرواز بادبادکها، فستیوال سنتی مراسم و لباسهای تایلند، کارناوال آرزوها، فستیوال نور و آتش بازی، فستیوال غذاهای تایلندی، جشنواره رژه فیلها و فیل سواری ، فستیوال ورزشهای آبی ( قایقرانی و ماهیگیری) و جشنواره گلف

از محبوب ترین فستیوال ها می توان فستیوال بادبادک ها را نام برد که هر دو سال یک بار در ماه مارس و به هنگام موافق بودن جهت باد برگزار می شود. افراد زیادی از کشورهای مختلف برای شرکت در رقابت بادبادک ها به هواهین می آیند