وقتی به هند قدم می گذارید ، تنوع رنگ ها بو ها و مناظر شما را شگفت زده می نماید، هندوستان نه تنها از نظر مردمان بلکه از نظر سوغاتی و آنچه می توانید از یک سفر هند با خود به یادگار ببرید، بسیار متنوع ، و منحصر به خود هند می باشد. شما برای اینکه بعد از بازگشت از تور هند ، دوستان خود را خوشحال کنید، قدرت انتخاب زیادی دارید، کافیست سری به بازارهای هند  بزنید تا با دیدن این همه وسایل متنوعی که به درد سوغاتی می خورند حسابی ذوق زده شوید:

ادویه هند
indiaادویه های هندی است که به آشپزی هند ، معنی بخشیده و تا  این اندازه در دنیا معروف و محبوب گردیده است. با خرید یک جعبه ادویه خوب و دست چین شده، هدیه و سوغاتی با خود به کشور بر میگردانید که مطمئنا همه را شگفت زده می کنید. با خرید این ادویه خیالتان راحت باشد که دیگر همه غذاهای آشپزخانه شما خوش عطر و خوش طعم اند
. یکی از ادویه های معروف هند ، پودر کاری است، مطمئنا در هر کشوری می توانید بسته های پودر کاری را بیابید، اما بدانید که دهیچ کدام پودرکاری هندی نمی شود.

چای هندی

چای هندی نیازی به تعریف ندارد و همه ایرانیان طعم و مزه آنرا امتحان نموده اند ولی چایی که از منبع آن خریده می شود ، عطر و طعم دیگری دارد. هدیه این چای خوش عطر و طعم به دوستانتان واقعا آنها را شیفته هند می کند به طوری که ممکن است در سفر بعدی شما  به هند حتما از شما درخواست یک بسته دیگر چای میکند.
گونه‌های متفاوت چای هندی عبارت‌اند از: چای سبز یا چای کشمیری که در کشمیر هند مورد مصرف قرار می‌گیرد، چای ماسالا که ترکیبی بسیار تند و تیز با هل و زنجبیل است و دیگر چای دارجیلینگ و آسامی، که بهترین و مشهورترین چای هندوستان می باشد. چای دارجیلینگ هم به خاطر مزه و بوی  آن مشهور است ولی چای آسام، مزه تندتر و قوی‌تری دارد، به رنگ سیاه است و بیشتر از سایر انواع چای، کوهی به شمار می‌آید و در موارد بسیاری برای مصارف دارویی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بین مارک های مختلف چای بهتر است چای «گودوین» را تهیه کنید چایی که در زمین های پهناور آسام به عمل می آید
.

خرید زیورآلات
زیورآلات در هند، در فرهنگ مردم از جایگاه خاصی برخوردار می باشد. زنان هندی عاشق زیورآلات هستند. بنابراین خرید زیورآلات هندی سفر شما را  زیباتر خواهد کرد. بسیاری از بازارها مغازه‌های زیورآلات دارند، می‌توانید در آنجا زیورآلاتی به قیمت‌های مختلف ازجمله محبوب‌ترین طرح‌ها را برای خود بیابید خریدن یک جفت گوشواره جومکا حتما دوستتان را خیلی خوشحال میکند، چون این گشواره برق و تزئیناتی دارد که مخصوص جواهرات کشور هند است و نمونه آن را احتمالا نمی توانید در جای دیگری به جز این کشور بیابید. این گوشواره ها را که به زیبایی هر چه تمام تر با مهره های سفید تزئین شده اند.

پارچه هندی
پارچه و منسوجات هندی در شمار یکی از بهترین سوغاتی های این کشور قرار دارند. تنوع فراوان این محصول از شال پشمینه گرفته تا ساری ابریشمی و از پیراهن بلند تونیک کتان تا لباس خواب و روبالشی تکه دوزی شده را در هند می‌توانید، خریداری نمایید.