مسافرت به مالزی

 

طول پرواز تهران تا كوالالامپور حدود 8 ساعت و از كوالالامپور تا پنانگ حدود  یک ساعت                 

ساعت كوالالامپور حدود سه ساعت و نيم از تهران جلوتر مي باشد

 


 

درباره مالزي

سرزميني خندان و پر مهر ، با تنوع جمعيتي زياد و تجربيات مجذوب كننده سرزميني با مردماني خونگرم و دوست داشتني ، اينجا تمام آسيا را در يك سرزمين ملاحظه مي كنيد .
ثبات اجتماعي ، سياسي و اقتصادي سبب پيشرفت چشمگير اين كشور شده و مالزي امروز به يك سرزمين جهاني با ملتي پيشرفته همراه با مساعي فراوان براي حفظ ميراث فرهنگي سنتي در كنار مدرنيسم تبديل شده است .  ادامه مطلب

 

 
 

 

شهرهاي توريستي

كوالالامپور پايتخت مالزي ، در ضلع غربي خليج مالزي واقع شده و مساحت آن حدود 243 كيلومتر مربع است و از سواحل درياي مالزي 35 كيلومتر فاصله دارد .
كوالالامپور در سال 1972 ميلادي به عنوان پايتخت مالزي معرفي شده و در سال 1974 بعنوان شهر حكومتي در نظر گرفته شده است . شهر كوالالامپور از سال 1800 كه در حد فاصل رودخانههاي Klang و Gombak قرار داشته ، شناسايي شده و آن تاريخ گسترش زيادي داشته است . كه امروزه با جمعيتي حدود 5/1 ميليون نفر قلب تپنده كشور مالزي به حساب مي آيد . شهر كوالالامپور همچنين مركز و قطب اصلي فعاليتهاي اقتصادي ، بازرگاني ، مالي ، كارخانجات ، حمل و نقل و تكنولوژي و توريسم مي باشد . ادامه مطلب

 


 

جشن ها و تعطيلات رسمي

مالزي سرزمين جشنواره ها و شادماني ها است. جشنواره هاي عمده مالزي براي بزرگداشت رويدادها و مناسبات ديني برگزار مي گردد. اكثر برگزاري اين اعياد و مناسبتها با لباسهاي رنگارنگ و رويدادها و سنتهاي تاريخي مالزي را جلوه گر مي سازند. تاريخچه اين جشنها به صدها سال پيش برميگردد.    
 
تعطيلات رسمي 
روز اول سال ميلادي، عيد قربان، روز موجوديت فدرال، عيد آغاز سال چيني، اول ماه محرم، روز تولد پيامبر (ص)، روز كارگر، روز پيمان، روز تولد پادشاه، روز ملي، روز ديپاوالي، عيد فطر، عيد ميلاد حضرت مسيح.
      
 

 

برخي رسوم ونكات سفر

مسجد سلطان صلاح الدين عبدالعزيز  شاه

براي خوردن و پول دادن از دست راست استفاده شود .

احوال پرسي سنتي يا سلام كردن در مالزي همانند دست دادن با دو دست مي باشد اما اين دست دادن نبايد محكم باشد. بعد از دست دادن ، دستها به طرف سينه مي رود و بازديد كننده هم جواب او را اينگونه ي دهد. خانم هاي سلمان دست ني دهند و با تكان دادن سر و لبخند آشنايي خود را ابراز ي نمايند.
معمولاً براي ورود به خانه و اماكن مذهبي ، بايد كفش ها را از پاي در آورد . وقتي يك مالزيايي در خانه خود نوشيدني تعارف مي كند، پذيرفتن آن نشانه ادب است.
جهت رعايت ادب در ديدار از اماكن مذهبي بايد بازوان و پاها پوشيده باشد .معمولا" در جلوي در به مراجعين روسري و چادر به امانت مي دهند. عكس گرفتن در اماكن مذهبي معمولا" منع ندارد ولي بايد قبل از آن اجازه گرفت.
با انگست اشاره (سبابه)به كسي اشاره نمي كنند، بلكه با انگشت شصت دست راست درحالي كه چهار انگشت ديگر به زير تا مي شود،اشاره مي كنند.

بيشترين جمعيت اين كشور را مسلمانان تشكيل ي دهند كه از مشروبات الكلي استفاده نمي كنند و مصرف و حمل مواد مخدر حكم اعدام دارد.

 

 

 

 آب و هوا ، موقعيت جغرافيايي

آب و هواي اين كشور، استوايي است و هواي آن در تمام طول سال گرم مي باشد. دماي هوا در محدوده 21 تا 32 درجه سانتيگراد است و بارندگي سالانه در محدوده 2000 تا 2500 ميلي متر مي باشد.
 
موقعيت جغرافيايي مالزي در بين كشورهاي تايلند در شمال و سنگاپور در جنوب واقع شده است. درياي چين جنوبي شبه جزيره مالزي را از ايالتهاي صباح و ساراواك جدا مي كند. صباح و ساراواك مرزمشتركي با اندونزي بوده و همچنين ساراواك مرز مشتركي با برونئي (دارالسلام) دارد.
مساحت كشور 329758 كيلومتر مربع و پايتخت آن كوالالامپور مي باشد.
 

 


 

غذا و ميوه ها

   غذا خوردن در مالزي به واقع تجربه اي لذت بخش است. ماهيت چند فرهنگي جمعيت مالزي طيف وسيعي از شيوه آشپزي غني محلي و شيوه هاي ابداعي غذا را مهيا ساخته است. گوناگوني چشمگير مواد غذايي، دسرها و ميوه ها در سطح كشور، جزيره يا شهر تجربه اي دلپذير را براي شما فراهم مي كند.                     
شيوه طبخ منحصر به فرد و اصيل همراه با طعمهاي مالزيايي، چيني و هندي تجربه ايست كه در زمان اقامت شما در مالزي از آن لذت خواهيد برد.صرف غذا در بيرون ازخانه نسبتا" ارزان است.  ادامه مطلب

 

 

 

رستورانها و فست فودها

مردم مالزي استقبال خوبي از صرف غذا در خارج از خانه دارند و اين امر باعث وجود تنوع در طبخ و تزئين غذاها در رستورانها گرديده است.

رستورانهاي زنجيره اي KFC با دارا بودن بيش از 442شعبه در سراسر مالزي يكي از 2شركت بزرگ خارجي در زمينه فست فود در مالزي به شمار مي آيند.

رستورانهاي هندي با پرسنل پاكستاني فعاليت مي نايند و  غذاهاي حلال را به مشتريان خود ارائه مي دهند.

چينيها در رستورانهاي خود انواع غذاهاي دريايي از اهي گرفته تا حلزون و هشت پا را طبخ مي ننمايند و در برخي از اين رستورانها، آبزيان زنده به انتخاب مشتري آماده و طبخ مي گردد.

در رستورانهاي ژاپني هم مي توان طعم سوشي را امتحان كرد كه به شيوه ژاپني از ماهي فرآوري شده است.

از نظر قيمت بعد از رستورانهاي مالاي و پاكستاني مي توان از فست فودهايي مانند مك دونالد و كي اف سي و برگر كينگ و ساب وي و ... غذاهاي ارزانتري تهيه نمود. رستورانهاي ايراني و عربي با توجه به موقعيت جغرافيايي هزينه هاي متفاوتي دارند، همچنين رستورانهاي چيني و غربي نيز با توجه به سطح رستوران قيت هاي متفاوتي دارند.و رستورانهاي ژاپني لوكس، گرانترين رستورانها را شامل مي شوند.

 

 
      
 

 

فروشگاهها و مراكز خريد مهم

مالزي يكي از مقاصد برتر خريد در جنوب شرق آسيا مي باشد . مغازه ها ، بازارها و مراكز خريد در تمام مالزي با انواع مختلف پوشاك ، وسايل آرايشي ، كفش ، كيف دستي ، وسايل راحتي خانگي ، لوازم مدرن الكترونيكي و وسايل سمعي و بصري است از مراكز معروف خريد مي توان به :
سوريا در مركز شهر كوالالامپور (KLCC) ، ميد ولي مگامال ( Mid – Vally Megamall  ) مركز خريد جانيت ( مركز خريد جانيت ( Gaint ) ، مركز خريد استار هيل ( Starhill ) ، مجتمع خريد بنگار ( Bangsar ) ، مركز خريد بي بي پلازا ، سوكو ( Sogo ) كارفور ( Carrifor ) و جايا جاسكو .
Pentalling streat and Jalan Bandar. . Jalan Tjanku Abdul Rahman خيابان Mid Valley Megamall . Bukit Bintang  اشاره نمود.
سوغات مهم كشور :                                                  
روغن نخل و صنايع دستي به ويژه از جنس قلع (پيوتر ) ، پارچه معروف باتيك از مهم ترين سوغاتي هاي سنتي اين كشور به حساب مي آيد . گفتني است در پي صنعتي شدن اين كشور ، محصولات الكترونيكي و نساجي و لوازم آرايشي بهداشتي نيز به سوغات آن افزوده شده است  .

 

 

 

فرهنگ و هنر

مالزي ميراث فرهنگي غني و رنگيني دارد. انجمن هاي گوناگوني، بسياري از هنرها، فرهنگ و صنايع دستي سنتي را زنده نگاه داشته اند. رقصها و موسيقي سنتي جاي ويژه اي در اجراي هنري اين كشور دارند و هر قومي در مراسم و فستيوالها چيزي براي گفتن دارد.

 

 

پليس توريسم

اگر درمالزي نياز به كمك داشتيد و يا گم شديد، بدنبال يك پليس جهانگردي بگرديد، اين افسران آموزش ديده با كلاههايي با نوار شطرنجي و شلوار و لباسهاي سرمه اي كه حرف I با نشان قرمز و آبي كه روي سينه آنهاست، قابل شناسايي هستند.    

 

 

واحد پول

واحد پول مالزي رنجيت (رينگيت ) Ringgit مي باشد كه با علامت RM مشخص مي شود. يك دلار آمريكا معادل 80/3 رنجيت مالزي است. ارزهاي خارجي در بانكها و صرافيها، به آساني قابل تبديل هستند.
همه مسافرات مالزيايي و بيگانه بايد اظهارنامه ارز (TDF) را پر كنند. اين برگه داراي دو بخش جدا از يكديگر مي باشد و دو ستون براي بيگانگان و اتباع مالزي دارد كه در آن مقدار ارزي را كه با خود دارند بيان مي كنند. قسمت آبي اين اظهارنامه مخصوص مالزياييها و قسمت سفيد مخصوص خارجيان است.
بيشتر هتل ها ، رستوران ها و مراكز فروش ، كارت هاي اعتباري از جمله Dinner، Mastercard ، Bank Americard ، American express و Visa را قبول مي كنند .